Z pewnością wielu z nas pamięta jazdę na sankach, na mniejszych czy większych górkach. Černohorska trasa saneczkowa to jednak coś więcej, ponieważ liczy aż 3,5 km długości.

Aby dotrzeć do trasy saneczkowej, musimy dojechać do miejscowości Jańskie Łaźnie w Czechach. Miejscowość ta znajduje się ok. 60 km od Wałbrzycha / 135 km od Wrocławia. Najwygodniej będzie dojechać tam samochodem, kierując się na parking centralny P1. W sezonie są one mocno zapełnione, jednak drogowe tablice pozwolą nam łatwo znaleźć najbliższy dostępny parking. Koszt za 1 dzień to 70 CZK* (ok. 12 zł.).

Po dotarciu na parking powinniśmy skierować się na stacje kolejki gondolowej na Czarną Górę (Černá hora). Jeśli nie mamy własnych sanek, możemy skorzystać z wypożyczalni, która znajduje się na 1 piętrze budynku dolnej stacji kolejki gondolowej. Opłata za wypożyczenie sanek wynosi 250 CZK / dzień* (ok. 42 zł.).

Kolejnym krokiem jest wjazd kolejką gondolową na górną stację, gdzie swój początek ma trasa saneczkowa. Opłata za pojedynczy bilet na jazdę do góry wynosi 200 CZK* (ok. 34 zł.). Oczywiście możemy również zrezygnować z wjazdu i wejść na górę pieszo. Jednak z pewnością wjazd kolejką pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu, zwłaszcza, że czas oczekiwania na wjazd nie jest długi. W naszym przypadku było to ok. 15 minut.

Trasa jest dobrze oznaczona, w związku z tym nie powinniśmy mieć trudności w odnalezieniu odpowiedniego kierunku. W razie gdyby jednak pojawiły się wątpliwości, możemy podążać za innymi, ponieważ z trasy korzysta wiele osób. Ponadto zdecydowana większość saneczkarzy to dorośli, choć oczywiście dzieci również nie brakuje.

Trasa saneczkowa czterokrotnie przecina nartostrady. W związku z tym, ze względów bezpieczeństwa na tych skrzyżowaniach należy zejść z sanek i przejść pieszo.

Długość trasy wynosi 3,5km, o przewyższeniu 560m. Na trasie będziecie mogli spotkać ostre zakręty, a tuż obok…. przepaść. Dlatego też warto zachować ostrożność. Na całej trasie czeka na was mnóstwo pięknych widoków.

Czas jazdy zależy przede wszystkim od preferencji i umiejętności. W naszym przypadku wynosił on od ok. 45 min. bez postoi do ok. 2,5h z postojami.

*Stan na 06.02.2020

Linki:
SkiResort Černá Hora-Pec: https://www.skiresort.cz/pl/aktivity/sankarska-cesta/