Podczas II Wojny Światowej w Kamiennej Górze (woj. dolnośląskie) wydrążono liczne podziemne kompleksy. Na dzień dzisiejszy wiadomo o dziesięciu, które znajdują się w różnych częściach miasta. Zostały one wydrążone przez Niemcy, lecz rękami przymusowych robotników, w celu umieszczenia w nich biur projektowych i fabryk produkujących nowoczesną broń oraz konstrukcje lotnicze.

W sierpniu oraz październiku 1943 roku alianci bombardują Schweinfurt nad Menem, w którym znajdowały się fabryki wytwarzające połowę łożysk kulowych produkowanych w Niemczech. Były one niezbędnym elementem do produkcji pojazdów, samolotów oraz okrętów. W wyniku bombardowania produkcja łożysk spadła o ponad 30%. Wówczas Niemcy postanowili dokonać podziału fabryki tworząc mniejsze filie na bezpiecznym terenie. Za ten uważany był obecny Dolny Śląsk.

Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego. W dawnych fabrykach włókienniczych otwarto biuro projektowe firmy Arado, w którym stworzono słynny samolot odrzutowy Arado 234 Błyskawica, a także samolot skrzydło Arado 555. W tym samym czasie w wielu miejscach rozpoczęto drążenie podziemnych tuneli.

Dlaczego w Kamiennej Górze prowadzono tak dużo podziemnych prac? Dlaczego przypisano im funkcję schronów przeciwlotniczych, pomimo tego, że lotnictwo alianckie nie było w stanie tutaj dotrzeć, a miasto nie potrzebowało tylu schronów dla ludności cywilnej? Aktualnie odpowiedź na te pytania nie jest znana.

Cennik*:
Normalny – 20,00 zł.
Ulgowy – 15,00 zł.

Wszelkie symbole zostały zamieszczone jedynie w celach informacyjnych, jako dane historyczne.
Podczas przygotowywania artykułu korzystano z danych zamieszczonych w serwisie projektarado.pl.

*Stan na 26/10/2020

Linki:
Projekt Arado: https://www.projektarado.pl