W historii sztuki został zapamiętany pod imieniem Nikifor. Najprawdopodobniej nazywał się Epifaniusz Drowniak (1895-1968), lecz swoje obrazy podpisywał słowami „Nikifor Malarz – Nikifor Artysta”.

Mówił on bardzo niewyraźnie, co było spowodowane przez dziedziczną wadę wymowy. Od młodych lat utrudniało mu to kontakt z innymi. Malarstwo którym był pochłonięty, stało się dla niego lepszą formą porozumiewania.

Przez wiele lat nikt nie zwracał na niego uwagi, podczas gdy codziennie spacerował po uzdrowisku wraz z drewnianą walizką, która mieściła jego warsztat. Najczęściej można było go spotkać w miejscach, gdzie spacerowało wielu turystów. Nikifor rozstawiał tam swoją przenośną pracownię i sprzedawał obrazki jako „Pamiątki z Krynicy”.

Jego twórczość została odkryta dopiero w 1930 roku przez lwowskiego malarza Romana Turyna, który rozpoczął kolekcjonowanie obrazów krynickiego artysty i w 1932 roku zaprezentował je na zbiorowej wystawie w Paryżu. Prace Nikifora wzbudziły zachwyt u malarzy profesjonalistów. W szczególności zwracali oni uwagę na bezbłędne operowanie kolorem. Mimo to, aż do drugiej wojny światowej nie było większych oznak zainteresowania jego pracami.

Dopiero po wojnie twórczość Nikifora została wypromowana przez krakowskich znawców sztuki. Ella i Andrzej Banachowie sprawili, że malarz został doceniony oraz uznany w Polsce i na świecie za jednego z najwybitniejszych prymitywistów.

Przez ostatnie 10 lat swojego życia Nikifor był bardzo sławny i poprawiły się jego warunki materialne, lecz mimo to nie zmienił swojego stylu życia. Obrazy malował do ostatnich dni swojego życia. Zmarł 10 października 1968 roku w Foluszu koło Jasła. Nikifor został pochowany na cmentarzu w Krynicy.

Cennik*:
Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 10 zł

Podczas przygotowywania artykułu korzystano z danych zamieszczonych na stronach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu (muzeum.sacz.pl) oraz Wikipedia (pl.wikipedia.org).

*Stan na 12/10/2020

Linki:
Muzeum Nikifora: http://muzeum.sacz.pl/strony_filie/muzeum-nikifora/